خواص لبنیات

خواص لبنیات

تأثیر بر پیشگیری و درمان فشار خون بالا، فشار خون بالا به حالتی گفته می شود که فشار سیستولیک بیش از ۱۴۰ میلی لیتر جیوه و فشار دیاستولیک بالای ۹۰ میلی لیتر جیوه باشد. قابل توجه است که فشار خون نرمال را حدود ۱۲۰/۸۰ میلی لیتر جیوه در نظر می گیرند . پرفشاری خون، بیماری مزمنی است که در صورت عدم درمان می تواند مشکلاتی از قبیل نارسایی کلیوی ، ناسایی قلبی، بیماری های مزمن قلبی و همچنین سکته قلبی را ایجاد کند. در سنین جوانی، مردان بیشتر از زنان به این بیماری مبتلا می شوند؛ ولی با افزایش سن، میزان درصد ابتلا به بیماری در زنان بیشتر از مردان می شود.

مشاهده
باورهای غلط درباره شیر و لبنیات

باورهای غلط درباره شیر و لبنیات

بعضی افراد به دلیل پاره‌ای باورهای اشتباه که در مورد شیر و فرآورده‌های آن وجود دارد، از دریافت این مواد مغذی امتناع می‌کنند. این مقاله بر آن است تا با نگاهی علمی به رفع این باورهای اشتباه کمک کند. شیر و فرآورده‌های آن از مهم‌ترین منابع تأمین ده‌ها مواد مغذی اساسی محسوب می‌شوند. پروتئین‌ها، کربوهیدرات‌ها، ویتامین‌های A ،B۱۲ و ریبوفلاوین، عناصر معدنی کلسیم، فسفر، منیزیم، پتاسیم و روی از جمله این مواد مغذی محسوب می‌شوند.

مشاهده
آخرین یافته های علمی در مورد فواید مصرف لبنیات چه می گوید؟

آخرین یافته های علمی در مورد فواید مصرف لبنیات چه می گوید؟

شیر منبع بسیار خوبی از ویتامین ها و املاح به ویژه کلسیم است که نقش مهم آن در سلامتی استخوان، بر همگان ثابت شده است. متخصصان تغذیه توصیه می کنند که شیر و دیگر فرآورده های لبنی باید به عنوان جزء اصلی یک رژیم تغذیه ای متعادل مصرف شود.

مشاهده
اهمیت مصرف فراورده های لبنی در سبد غذایی

اهمیت مصرف فراورده های لبنی در سبد غذایی

فرآورده های لبنی به آن دسته از مواد غذایی اطلاق می شود که همگی از شیر تولید می شوند. معمولاً ماده اولیه تولید انواع لبنیات، شیر گاو است. شیر و فرآورده های آن از مهمترین اجزای تشکیل دهنده جیره غذایی انسان می باشند که از لحاظ ارزش غذایی از کلسیم، فسفر، ویتامین های مورد نیاز و پروتئین، غنی هستند.

مشاهده
اهمیت مصرف لبنیات صنعتی

اهمیت مصرف لبنیات صنعتی

 امروزه با گسترش تبلیغات غیرواقعی فروشگاه‌های لبنیات سنتی، مردم به سمت خرید فرآورده‌های تولید شده در این واحدها تشویق شده‌اند. اصولا بسیاری از این واحدهای سنتی از عناوین کاذب برای فریب مشتریان استفاده می‌کنند که از آن جمله می‌توان به کلسیم سنتی و ماست یا پنیر گوسفندی و... اشاره کرد.

مشاهده
مصرف لبنیات و  کاهش خطر ابتلأ به دیابت

مصرف لبنیات و  کاهش خطر ابتلأ به دیابت

 دانشمندان دانشگاه هاروارد موفق به شناسایی یک مادۀ طبیعی در چربی مواد لبنی شدند که می تواند خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ را کاهش دهد. این ترکیب اسید چرب ترانس پالمیتولئیک است که در  شیر، پنیر، ماست و کره یافت می شود. این اسید چرب در بدن ما ساخته نمی شود و تنها از طریق مصرف مواد غذایی به بدن می رسد.

مشاهده